طراحی و اجرای سیستم امنیت ساختمان

ماژول امنیتی در بخش های مختلفی تعریف می گردد که نمونه آن به شرح زیر است:

مانیتورینگ و دوربین مدار بسته (CCTV) امکان تامین ایمنی مورد نظر در سطوح مختلف؛ BMS با امکان مانیتورینگ فضاهای مختلف از طریق سیستم دوربین مدار بسته (CCTV) امکان مانیتورینگ وضعیت قسمت های مختلف را برآورده می سازد. بسته به شرایط ساختمان، سطح امنیت مورد انتظار و مشخصات فضاهای مختلف می توان از دوربین های ثابت، متحرک، با گردش اتفاقی و با قابلیت بزرگنمایی و دید در شب استفاده نمود. علاوه بر امکان مانیتورینگ فضاهای گوناگون می توان آمار تردد در فضاهای مختلف، ثبت تصاویر، اطلاع رسانی در صورت ورود افراد به برخی مکان ها و .. را برآورده ساخت.
بعنوان مثال BMS می تواند در صورت ورود فرد به برخی فضاهای خاص مجموعه، مسوولین مربوطه را از طریق ارسال sms و یا طرق دیگر در جریان بگذارد.
طراحی جانمایی دوربین های مداربسته در جریان پروژه اجرای BMS در ساختمان قطار شهری کرج
تنظیم دسترسی (Access control) جهت تنظیم و کنترل حد دسترسی ساکنان و مراجعه-کنندگان به ساختمان در سیستم BMS، می توان بخشی را به کنترل دسترسی اختصاص داد. سیستم تنظیم دسترسی با هدف محدود نمودن و تعریف دسترسی افراد مختلف به فضاهای ساختمان طراحی می شود.
  • دسترسی افراد و کارکنان واحد اداری به اتاق های خاصی محدود شده و نوع دسترسی قابل تعریف است.
  • جهت دسترسی به فضاهای حاوی اسناد محرمانه بایستی فرد مورد نظر در سیستم تعریف شده باشد.
  • دسترسی افراد به فضاهای مختلف از طریق یک سیستم مرکزی و توسط مدیریت ارشد مجموعه و با هماهنگی با واحدهای نظارتی ساختمان، قابل تغییر می باشد.
  • کنترل تردد و ورود و خروج افراد می تواند به یکی از روش های زیر باشد:
  • کنترل از طریق دستگاه کارت خوان
  • کنترل از طریق شناسه عبور و توسط صفحه کلید
  • کنترل از طریق اثر انگشت و یا از طریق مردمک چشم (برای بخش های مربوط به اسناد محرمانه)
  • روش ترکیبی و استفاده از چندین نوع کنترل جهت عبور از دروازه های بخش های مرتبط.

ردیابی اشیاء (RFID) این سیستم با نصب مدار الکترونیکی برروی شیء مورد نظر و ارسال امواج رادیویی، موقعیت تجهیزات شیء ردیابی می شود. این سیستم بخصوص در بخش اسناد محرمانه یک مجموعه موثر بوده و از خروج مدارک خاص از مجموعه جلوگیری می نماید. همچنین امکان بکارگیری این سیستم در پارکینگ ساختمان و کنترل عبور و مرور وسایل نقلیه وجود دارد.
مدیریت پارکینگ با تعریف سیستم ردیابی اشیا (RFID) در BMS از ورود وسایل نقلیه غیر مجاز به پارکینگ جلوگیری می-شود، امکان پارک اتوموبیل تنها در مکان تعریف شده مجاز است، سیستم مدیریت می تواند آمار تردد اتومبیل-ها و دیگر آمار لازم را دریافت نماید.